V Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2024 r.

Ogłoszenia Duszpasterskie

Na pragnienie Greków, by zobaczyć Jezusa, Mistrz z Nazaretu sam nakreślił swój obraz jako wywyższonego, cierpiącego na krzyżu Syna Człowieczego, który przygarnie wszystkich do siebie dzięki swojej ofierze z życia. Wśród przygarniętych szczególne miejsce będą mieli ci, którzy będą służyć Jezusowi swoim życiem. Oto orędzie nadziei dla chrześcijan.

1. Obecna niedziela otwiera drugą część Wielkiego Postu, ukierunkowaną na mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Od tego dnia, aż do Wielkiego Piątku krzyże w kościołach tradycyjnie pozostają zasłonięte. Zwyczaj ten ma pomóc chrześcijanom docenić na nowo wartość odkupieńczej ofiary Chrystusa, której czytelnym znakiem ciągle pozostaje krzyż.

2. We wtorek –  uroczystość św. Józefa. Tradycyjna Msza św. w intencji Parafian noszących imię Józef i Józefa przy ołtarzu ich Patrona o godz. 18.00. W tym dniu świętować swoje imieniny będzie również ks. Józef Krajewski. Solenizanta otoczymy wdzięczną modlitwą podczas wieczornej Mszy św. Prosić będziemy szczególnie o pomyślny przebieg operacji wyznaczonej na piątek i zdrowie dla naszego Solenizanta. Serdecznie zapraszamy do tej wspólnotowej modlitwy.

3. W tym tygodniu, od czwartku rozpoczynamy parafialne rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je ks. Łukasz Ogórek – sercanin z Krakowa, redaktor naczelny czasopisma „Czas Serca”. Dokładny program naszych ćwiczeń możemy także i dzisiaj zabrać wraz z cotygodniową gazetką. Otoczmy ten czas modlitwą i wyrzeczeniami. W piątek o godz. 19.00 – w ramach rekolekcji – Droga Krzyżowa do górnego kościoła. Prosimy naszych Strażaków o zabezpieczenie  tego wydarzenia.

Okazja do spowiedzi św. wielkanocnej w najbliższą sobotę. W tym dniu również, o godz. 11.00 – nabożeństwo Drogi Krzyżowej i specjalna Msza św. dla Chorych. Postarajmy się przywieźć tych, którzy mogliby wziąć udział tej Mszy św. W niedzielę zakończenie rekolekcji. Tradycyjnie ofiary składane wtedy na tacę są dedykowane Misjonarzowi i Wspólnocie, w której on posługuje. Wesprą więc one działalność naszego domu zakonnego w Krakowie. Już teraz w imieniu tamtejszej wspólnoty dziękujemy za wszelkie ofiary.

Przedświąteczne odwiedziny Chorych w piątek od godz. 11.30. Zgłoszenia osób, których systematyczne nie odwiedzamy w Pierwsze Piątki Miesiąca do czwartku.

4. W piątek, kolejne nabożeństwo ku czci św. Rity, tym razem, z racji rekolekcji, o godz. 17.40. Adoracja eucharystyczna w ciszy, od godz. 17.15.

5. W niedzielę palmową, jeśli warunki pogodowe pozwolą, procesja dookoła kościoła o godz. 11.00, następnie Msza św. i tradycyjny konkurs palm. Promowane będą szczególnie palmy własnoręcznie wykonane.

6. W przyszłą niedzielę planujemy parafialny wyjazd do kina w Rabce na film „Powołany 2”. W tej chwili mamy zarezerwowane 24 bilety na seans o godz. 19.15. Koszt dojazdu i wstępu – 39 zł. Zgłoszenia do środy. Zbiórka przed wyjazdem na parkingu, przy kościele parafialnym o godz. 18.00. Zapraszamy!

7. Dyżury przedpołudniowe w konfesjonale w Dobczycach zostają zawieszone do dnia 7 kwietnia, a więc do Niedzieli Miłosierdzia.

8. Dziękujemy za przygotowanie i poprowadzenie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ze Szczyrzyca do Węglówki Piotrowi Weszce i ks. Wikariuszowi. Uczestnikom tego wydarzenia gratulujemy podjęcia tego wyzwania.

9. Podziękowania za ofiary na kwiaty do dekoracji Grobu Pańskiego kierujemy w stronę Róż różańcowych: Janiny Obajtek (300 zł), Aleksandry Drabik (300 zł.) oraz Róży św. Rity (300 zł.).

10. Na bocznych ołtarzach w naszych kościołach znajdziemy jeszcze baranki wielkanocne „Caritas”.

11. Parafialny Zespół Caritas dołączając do Wolontariatu Szkolnego organizuje akcję „Jałmużna Wielkopostna”. Celem akcji jest zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących między innymi podopiecznych Kuchni Brata Alberta w Zakopanem. Produkty żywnościowe, takie jak ryż, makaron, cukier, płatki, herbata, kawa,  konserwy, będzie można składać w koszu w przedsionku kościoła parafialnego przez najbliższy tydzień. Wszystkim Darczyńcom z góry dziękujemy.

Wszystkim Uczestnikom Liturgii w naszych kościołach życzymy Bożej opieki w najbliższym tygodniu, dobrego wykorzystania czasu rekolekcji, owocnego przeżycia przedświątecznej spowiedzi św., a Solenizantom i Jubilatom - obfitości łask Bożych za wstawiennictwem świętych Patronów!