Rekolekcje Parafialne 21-24 marca 2024 r.

Data: 2024-03-09 17:03

Drodzy Siostry i Bracia ,

Kulminacyjnym czasem Wielkiego Postu w Parafii są zazwyczaj rekolekcje z możliwością przeżycia sakramentu pokuty. Kiedyś traktowane przez niemal wszystkich bardzo poważnie. Dzisiaj mniej wykorzystywane z racji usprawiedliwionego braku czasu i konieczności podejmowania dodatkowych wysiłków organizacyjnych, na które nie zawsze nas już stać. Być może  przyzwyczailiśmy się i do tego, że przecież nic się nie stanie, gdy nie weźmiemy w nich udziału. Chcielibyśmy jednak Was zachęcić, aby z tego czasu tak łatwo się nie dyspensować i spróbować wybrać sobie w programie takie momenty,  z których będziemy mogli skorzystać. W tym roku tematyka naszych rekolekcji dotyczyć będzie przeżywania Eucharystii, która jest przecież największym skarbem dla chrześcijan. Pewnie warto będzie o tym sobie przypomnieć i poszukać dodatkowych argumentów do lepszego i częstszego z niej korzystania. Rekolekcje będą nas także przygotowywały do Kongresu Eucharystycznego, który w miesiącach od kwietnia do czerwca będzie wyzwaniem dla całej naszej archidiecezji, a co za tym idzie również dla parafii. Z tym wszystkim wiążemy nadzieje na pogłębienie naszej wiary i praktykowania prawdziwie chrześcijańskiego życia, opartego o moc płynącą z Eucharystii. Sytuacja w świecie, w naszej Ojczyźnie, wymaga od chrześcijan odważnego świadectwa swej przynależności do Chrystusa, a także obrony wartości ewangelicznych wobec większych czy mniejszych zakusów eliminowania ich z przestrzeni publicznej. Wydaje się, że fundamenty chrześcijańskie, na których budowano Europę próbuje się przedstawić jako coś wstecznego i nie przystającego do dzisiejszego świata, bo ograniczającego wolności jednostki. Próbuje się na nas wpływać w tym względzie poprzez propozycję życia w sposób, jakby Boga nie było albo jakby wierność Jego Przykazaniom miało wpływ na niepowodzenia człowieka czy też brak szacunku dla ludzkiej odmienności, co oczywiście nie jest prawdziwe. W czasach więc, w których tak wiele się dzieje, kiedy oziębia się nasza relacja z Bogiem, kiedy rozluźniają się więzy rodzinne, kiedy brakuje szacunku do życia od początku po naturalną śmierć potrzebujemy wzmacniać naszego ducha tak, aby mógł niezachwianie przetrwać różne napory złego Może właśnie teraz bardzo potrzebujemy takiego czasu refleksji, który pomoże nam znaleźć dodatkowe argumenty, aby jednoznacznie stanąć po stronie Chrystusa.

Zapraszamy więc, aby z tej propozycji rzeczywiście skorzystać. Słowo szczególnej zachęty kierujemy zwłaszcza do Młodzieży naszej Parafii. Spróbujcie znaleźć czas na spotkania rekolekcyjne  nawet wtedy, gdy będzie to od Was wymagało większego wysiłku. Mamy nadzieję, że te nauki pomogą odpowiedzieć na pytania i wątpliwości, których przecież nie brakuje w życiu człowieka młodego.

Wszystkich Parafian prosimy o modlitwę w intencji rekolekcji. Niech ten czas łaski Bożej może wzmocnić wewnętrznego człowieka, który w każdym wieku potrzebuje przede wszystkim przekonania, że nie jest obojętny dla Boga

Serdecznie zapraszamy na Rekolekcje wszystkich Parafian. Wychodźmy z zachętą także i do tych naszych Sióstr i Braci, którzy osłabli w gorliwości wiary. Wszyscy nawzajem potrzebujemy świadectwa wiary.

Licząc na Waszą obecność podczas rekolekcji,

z pozdrowieniami i pamięcią w modlitwie - Duszpasterze

Program rekolekcji

Program Rekolekcji Parafialnych w  Węglówce

21-24 marzec 2024 r.

Prowadzący: ks. Łukasz Ogórek SCJ (Kraków)

21 marca (czwartek)

7.00 – Msza św. z nauką ogólną

8.55 – Nauka rekolekcyjna dla uczniów kl. I-V Szkoły Podstawowej

10.45 – Nauka rekolekcyjna dla uczniów kl. VI-VIII Szkoły Podstawowej

16.00 – Msza św. z nauką (górny kościół)

18.00 – Msza św. z nauką ogólną

20.00 – Nauka dla Młodzieży Szkół średnich i starszych

22 marca (piątek)

7.00 – Msza św. z nauką ogólną

8.55 – Nauka rekolekcyjna dla uczniów kl. I-V Szkoły Podstawowej (45 minut)

10.45 – Nauka rekolekcyjna dla uczniów kl. VI-VIII Szkoły Podstawowej (45 minut)

11.30 –  Odwiedziny Chorych w domach

16.00 – Msza św. z nauką (górny kościół)

18.00 – Msza św. z nauką ogólną

19.00 – Rodzinna Droga Krzyżowa do Górnego Kościoła

20.45 – Nauka dla Młodzieży szkół średnich i starszych (górny kościół)

23 marca (sobota) Dzień spowiedzi i adoracji Eucharystycznej

7.15 – 8.00 – Okazja do spowiedzi św.

8.00 – Msza święta z nauką ogólną

10.15 – 11.00 – Okazja do spowiedzi św.

11.00 – Droga Krzyżowa i Msza św. dla Chorych i Seniorów

15.15 – 16.00 – Okazja do spowiedzi św. (górny kościół)

16.00 – Msza święta z nauką ogólną (górny kościół)

17.00 – 18.00 – Okazja do spowiedzi świętej

18.00 – Msza święta z nauką ogólną

– nauka stanowa dla Rodziców

19.30 – Okazja do spowiedzi św. dla Młodzieży Szkół średnich

i starszych

20.00 – Msza św. dla  Młodzieży

24 marca (niedziela) – Zakończenie rekolekcji

7.30 – Msza św. z nauką ogólną

9.00 – Msza św. z nauką ogólną (górny kościół)

11.00 – Msza św. z nauką dla dzieci

(finał konkursu na najpiękniejszą palmę)

16.15 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

17.00 –  Msza św. z nauką ogólną

Odwiedziny Chorych – 22 marca (piątek) od godz. 11.30 (trzech księży)

Prosimy o zgłaszanie Chorych, których moglibyśmy odwiedzić przed świętami, najlepiej do czwartku, 21 marca br.! Dziękujemy!

*************************

Modlitwa w intencji Rekolekcji Parafialnych

Przez 4 dni, a więc od niedzieli 17 marca do środy 20 marca br. ofiarujmy modlitwę: Ojcze nasz …, Zdrowaś Mario … oraz  Chwała Ojcu … w intencji Rekolekcjonisty i rekolekcji.

Powrót do Strony Głównej