Menu:

MÓDLMY SIĘ:

 

Akt zawierzenia

Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen.


Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002 r.

 

FACEBOOK:

PROGRAM UE:

dfhgrhgrsegwae

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja pt. Wykonanie konserwacji zabytkowych organów w kościele M.B. Nieustającej Pomocy w Węglówce, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowych organów

współfinansowana  jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

ROK LITURGICZNY:

 

 

 

 Rok Duszpasterski 2022/2023

Wierzę w Kościół Chrystusowy

Losowe zdjęcia:

Grupa Młodzieżowa

 

    Wśród wielu parafialnych wspólnot, których inspiruje sercańska duchowość znalazła się także młodzież z naszej parafii. Przyszłość chrześcijaństwa i polskiego Kościoła zależy od jakości młodego pokolenia. Dlatego tak bardzo ważną sprawą jest formacja młodego człowieka. Celem każdego, kto pragnie czynnie uczestniczyć w życiu parafii, jest budowanie „cywilizacji miłości". Polega to na pogłębianiu swego życia wiary, nadziei i miłości. Pociąga to za sobą życie wymogami Ewangelii Jezusa Chrystusa. Dzięki temu człowiek jest w stanie lepiej zrozumieć sens swojej egzystencji i łatwiej odnaleźć swoje powołanie życiowe. Patrząc oczami wiary, z nadzieją znosi wszelkie trudności i cierpienia jakie niesie ze sobą codzienność. Taki człowiek szczerze i autentycznie kocha Chrystusa. Jest przemieniony jego miłością. Dokonuje się to przez czynny udział w Eucharystii, adorację, modlitwę, praktykę sakramentów, medytację Pisma Św., oraz działania praktyczne (prace społeczne, prace przy parafii, pomoc najuboższym). Pogłębiając miłość do Chrystusa można gorliwiej i z większym zapałem przemieniać uwikłany w niesprawiedliwość i nienawiść świat.

     Węglowska grupa młodzieżowa nie jest w żaden sposób sformalizowana. Na przestrzeni wielu lat okazało się, że taka jej forma jest najbardziej efektywna i pozwala na dostęp do niemal każdego młodego człowieka. Dzięki temu osoby nie mające czasu na stałą formację mogą uczestniczyć w wielu różnorakich formach aktywności w odpowiadającym im czasie. Po prostu możemy o sobie powiedzieć: „jesteśmy wszystkim po trochu; wybuchowa mieszanka w służbie Pana Boga”.

     Spotykamy się regularnie, co tydzień w piątek podczas wieczornej Mszy Świętej, następnie „opanowujemy” Salkę Parafialną, gdzie mają miejsce spotkania. Jakie są nasze działania? Przede wszystkim praca na rzecz parafii, ale także samorealizacja podczas różnych przedsięwzięć, no i przede wszystkim pogłębianie naszego życia duchowego. Poniżej prezentujemy Wam to wszystko, co jest naszym udziałem, a do czego możecie dołączyć. Wystarczy tylko chcieć, co z Bożą pomocą stanie się bardzo łatwe. Zapraszamy!

 

- SPOTKANIA COTYGODNIOWE: spotykamy się w każdy piątek już podczas Mszy Świętej wieczornej. Na spotkaniach realizujemy wybrane tematy o tematyce religijnej lub ogólnej, a także rozważamy Pismo Święte. Jest to także okazja do wspólnej rozmowy, oglądnięcia ciekawego filmu, czy nawet czasami pieszej wycieczki. Nie wiesz co zrobić z sobą w piątkowe wieczory? Wpadnij do nas!

 

- DEKORACJE KOŚCIELNE: ważne uroczystości lub okresy liturgiczne wymagają szczególnej oprawy, dlatego wtedy uaktywnia się nasz talent plastyczny. I choć może nie każdy go ma, to jednak „burza mózgów” jest zawsze przydatna. Dekoracje wykonujemy w piątki lub umawiamy się na określone terminy. Nasze główne projekty to oczywiście szopka bożonarodzeniowa oraz Grób Pański. Jeśli umiesz malować, rysować, masz zmysł plastyczny lub jesteś tego opisu całkowitym przeciwieństwem – przyjdź do nas, nie pożałujesz!

 

- APEL JASNOGÓRSKI Z JANEM PAWŁEM II: historia tego comiesięcznego spotkania sięga śmierci Papieża Jana Pawła II, czyli roku 2005. Od tego czasu, najpierw na modlitwie o zdrowie, potem o beatyfikację spotykaliśmy się w pierwszo sobotnie wieczory, o godz. 21.00. Z inicjatywy młodzieży oraz ówczesnego Wikariusza, ks. Zenona Siedlarza SCJ, apele zostały „Wieczorami z Janem Pawłem II” i stały się okazją do modlitwy dziękczynno-błagalnej oraz wysłuchania nauczania Jana Pawła II. Szczególną oprawę mają spotkania w rocznicę śmierci Papieża. Każde spotkanie jest przygotowywane przez nas, dlatego mile widziani są chętni do przeczytania tekstu, zaśpiewania pieśni lub po prostu chcący skorzystać z nauczania Jana Pawła II. Dlatego jeśli lubisz wieczorną modlitwę w młodzieżowej atmosferze, czekamy na Ciebie w każdą pierwszą sobotę miesiąca, paręnaście minut przed dziewiątą!

 

- LEPIEJ BYĆ: gazetka parafialna założona w 1991 roku przez ks. Zdzisława Śmiertkę i grupę młodzieży. Dzisiaj także i my kontynuujemy prawie dwudziestoletnią tradycję. „Lb” to dla każdego szansa do pisemnego wykazania się, do posmakowania dziennikarstwa :-) Gazetka jest dwumiesięcznikiem, wydajemy także numery specjalne z okazji różnych rocznic, uroczystości. Od roku 2011 „Lb” rozpoczęło także działalność patronacką. Zapraszamy wszystkich chętnych na naszą zakładkę na tej stronie; swoje uwagi i propozycje możecie zgłaszać na adres mailowy: lepiejbycweglowka@wp.pl lub wrzucać do skrzynki w kościele parafialnym. Czujesz, że dziennikarstwo Cię kręci, albo po prostu lubisz pisać? Jeśli tak, to zgłoś się do naszej redakcji, a znajdziemy coś dla Ciebie!

 

- GRUPA TEATRALNA: działa dopiero od 2010 roku, ale jest chyba najbardziej efektowną formą naszej działalności. Pomysł wystawienia Jasełek w styczniu 2010 roku był naszą inicjatywą, która została przyjęta z wielki aplauzem. Skłoniło nas to do pójścia krok dalej – w niedzielę palmową wystawiliśmy Misterium Męki Pańskiej. Rok 2011 był dla nas już bardzo profesjonalną próbą – nasze przedstawienia oglądało ponad 600 osób. Dzięki współpracy z ZPO przedstawienia odbywały się w sali gimnastycznej.

Jasełka i Misterium to wielkie wyzwanie dla nas wszystkich. Przede wszystkim to dużo pracy związanej z próbami, kostiumami, scenografią, efektami świetlnymi i dźwiękowymi. Jednak z Bożą pomocą wszystko da się zrobić. Dlatego jeśli interesujesz się kinem, teatrem, kręci Cię aktorstwo, lubisz publiczne wystąpienia – to udział w grupie teatralnej jest dla Ciebie!

 

- PRACA NA RZECZ PARAFII: słynna reguła zakonna mówi: „módl się i pracuj”. Te słowa odnoszą się także do naszych obowiązków. O dobro wspólne powinien dbać każdy. A szczególnie my, ludzie młodzi, którzy mamy jeszcze wiele energii i czasu na to by pomagać. Dlatego co pewien czas organizujemy się do prac porządkowych przy kościele, zarówno dolnym jaki i górnym, a także przy plebanii. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest organizacja Dożynek Parafialnych, zarówno od strony obsługi, jak i wcześniejszych prac przygotowawczych. Jeśli chcesz po prostu pomóc, masz wolny czas i chęci do pracy oraz organizacji – to wpadnij do nas, na pewno każdy się przyda!

 

- WYCIECZKI, PIELGRZYMKI: dobrze jest czasami troszkę odpocząć, ale także warto zadbać o to, aby ten wypoczynek był aktywny. W naszej wspólnocie organizujemy różne wypady krajoznawcze i dalsze wycieczki, m.in. wyjazd na spotkanie młodych Lednica 2000, Rajdy Patriotyczne z okazji zlotów partyzanckich lub świąt państwowych, wyjazdy na czuwania nocne lub rekolekcje sercańskie, a także wycieczki feryjne lub wakacyjne. Zapisy i informacje zawsze są ogłaszane na Mszach Świętych, wstęp wolny.

 

     Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wstąpienia do naszej grupy, a niech słowa Jana Pawła II będą dla wszystkich dobrym drogowskazem:

 

Dzisiaj jesteście małym płomykiem, ale dzięki łasce Bożej możecie się stać płonącą pochodnią, niosącą światło Ewangelii i ciepło waszej wzajemnej miłości i przyjaźni wszystkim rodakom.”

 

Projekt i realizacja: © 2011 by