Rocznica Pierwszej Komunii / Zesłanie Ducha Świętego

Autor: AiT | Data: 2012-05-29 18:05

Tydzień po Wniebowstąpieniu Kościół obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jezus nie zostawia nas samych, posyła nam zatem swego pocieszyciela, aby stał się dla nas pomocą w „mężnym wyznawaniu swojej wiary”. Ta niedziela  była także Rocznicą Komunii Świętej dla dzieci, które rok temu przyjęły ją po raz pierwszy.

Rocznica Pierwszej Komunii to także bardzo ważny dzień w życiu młodego chrześcijanina. Mamy wtedy świetną okazję do podsumowania całego roku jako pełnoprawnego uczestnika Eucharystii. Dla obchodzących rocznicę było to wspaniałe przypomnienie wielkiej uroczystości z przed roku. Mszę Świętą odprawił Ks. Proboszcz, a dzieci, w już nieco za małych strojach, nieco śmielej niż przed rokiem pełniły odpowiednie posługi i funkcje. Szczególne podziękowania złożyły Księżom, p. Katechetce oraz rodzicom. Szczególną ofiarą młodych parafian były książeczki pierwszopiątkowe, świadczące o comiesięcznej spowiedzi i przyjmowaniu komunii do swego serca.

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.
      Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano chrztu katechumenom. W średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania Mszy świętej, róż i innych kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczystości wypuszczano z klatek gołębie: symbol Ducha Świętego.

Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty - Nowe Życie w Chrystusie - był celem całej działalności Chrystusa. Zgodnie z obietnicą, po wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, a dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, posłany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadził dalej dzieło Jezusa.

Powrót do Strony Głównej