Menu:

MÓDLMY SIĘ:

 

Akt zawierzenia

Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen.


Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002 r.

 

FACEBOOK:

PROGRAM UE:

dfhgrhgrsegwae

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja pt. Wykonanie konserwacji zabytkowych organów w kościele M.B. Nieustającej Pomocy w Węglówce, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowych organów

współfinansowana  jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

ROK LITURGICZNY:

 

 

 

 Rok Duszpasterski 2022/2023

Wierzę w Kościół Chrystusowy

Losowe zdjęcia:





Pierwsza Komunia / Wniebowstąpienie Pańskie

Autor: AiT | Data: 2012-05-29 18:05

20 maja obchodziliśmy w tym roku liturgicznym uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Dla 25 dzieci z klasy drugiej szkoły podstawowej był to także dzień ich Pierwszej Komunii Świętej. Po wielu miesiącach przygotowań, zarówno duchowych, jak i zewnętrznych, materialnych w ten szczególny dzień pierwszy raz zaprosiły Jezusa do swego serca.


     16 chłopców i 9 dziewczynek w niedzielę przyjęło do swego serca po raz pierwszy Komunię Świętą. Ten wspaniały dar, sakrament dany nam przez Jezusa stał się także udziałem tych najmłodszych uczestników stołu pańskiego. Do tej pory mogli bowiem uczestniczyć tylko połowicznie w Eucharystii, teraz stali się jej pełnymi uczestnikami.

     Przez cały rok szkolny trwały przygotowania, poprzez naukę i uczestnictwo w katechezach, które prowadził ks. Eugeniusz Kowalski. Często spotykano się także w Kościele na rozmaitych nabożeństwach i spotkaniach. Dzieci pilnie uczyły się katechizmu i poznawały na swój sposób wielkie tajemnice naszej wiary. Ważna była też rola rodziców, który powinni stać na straży wiary swoich dzieci.  Najbardziej pracowity był ostatni tydzień, czyli czas przygotowań zewnętrznych. Pięknie przystrojony kościół to zasługa pracy rodziców oraz dekoracji wykonanych przez p. Monikę Zięba.

Jednak ważniejszy od tego był sobotni dzień spowiedzi. Pierwszy raz dzieci mogły wyznać swoje przewinienia i uwolnić się spod władzy grzechu.

     W niedzielę o godzinie 1030 , błogosławieństwem rodziców oraz kapłanów rozpoczęła się uroczystość. W czasie procesji wokół kościoła grała orkiestra OSP. Następnie po wejściu do kościoła i prośbie rodziców rozpoczęliśmy Eucharystię, której przewodniczył ks. Proboszcz. Mimo tremy i niepewności dzieci odpowiednio wykonywały powierzone im funkcje, czytania, śpiewy. Z uwagą wysłuchały też kazania, którego myślą przewodnią było „przyjęcie Jezusa – wielkiej miłości do swego serca i wyzbycie się wszelkiego zła”. Potem nastąpił ważny moment – odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a następnie ofiarowanie i Liturgia Eucharystyczna. Ten najważniejszy moment każdy pragnął przeżyć jak najlepiej.  Dlatego dzieci tradycyjnie przyjmowały Jezusa wraz z rodzicami i najbliższą rodziną.

Następnie nadszedł czas na podziękowania dla księży, nauczycieli, rodziców i rodziców chrzestnych.

     Po uroczystym błogosławieństwie wszyscy wzięli udział w sesji fotograficznej, a następnie rozeszli się do domów. Ten szczególny dzień dla drugoklasistów stał się kolejną okazją także i dla nas do przypomnienia swojego dnia pierwszej komunii i zrobienia swoistego „rachunku sumienia” z tego, co pozostało po tamtym wspaniałym okresie czystej i prawdziwej wiary.

 

    Tamta niedziela była także niedzielą Wniebowstąpienia. Po swym zmartwychwstaniu Chrystus ukazywał się uczniom, zaś czterdziestego dnia na ich oczach wzniósł się do nieba z Góry Oliwnej. Określenie "Wniebowstąpienie Pańskie" pochodzi z opisu, przekazanego przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich (Dz 1, 9-11). Ewangeliści piszą o tym fakcie niewiele. Mateusz w ogóle nie mówi o wniebowstąpieniu, Marek wspomina lakonicznie: "Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba" (Dz 16, 19). Jan wzmiankuje w formie przepowiedni. Miejscem wniebowstąpienia Jezusa była Góra Oliwna. Z tej góry, gdzie rozpoczęła się męka Chrystusa, wzięła początek także Jego chwała. Jezus polecił Apostołom, aby nie odchodzili z Jerozolimy, lecz by oczekiwali spełnienia obietnicy Zesłania Ducha Świętego (por. Dz 1, 4-5). Po powrocie do Jerozolimy Apostołowie "trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego" (Dz 1, 14).

Galeria:

_DSC1559.JPG_DSC1566.JPG Powrót do Strony Głównej
Projekt i realizacja: © 2011 by