Jasełka Węglowskie 2012

Data: 2012-01-31 18:01

„Abyście nam długo zyli,

A po śmierci sie ciesyli:

Ze Świentymi w Niebie,

Ze Świentymi w Niebie”.

Okres Bożego Narodzenia, który właśnie dobiega końca to idealna okazja dla wszystkich, by radośnie przeżywać tę wielką tajemnicę Bożego Wcielenia. Dla nas, Węglowian, tradycją jest przeżywanie tego czasu w klimatach góralskich Jasełek, które tradycyjnie przygotowuje Parafialna Grupa Młodzieżowa.

Jasełka to ludowa tradycja przedstawiania w formie teatralnej i muzycznej Narodzenia Jezusa Chrystusa. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki. Teksty jasełkowe, najczęściej gwarowe, były w większości anonimowe. Przerabiano je wielokrotnie, między innymi ze względu na fakt, że zawierały wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń.

Węglowskie Jasełka w tradycyjnej wersji opowiadały o tym, co działo się wokół Bożego Narodzenia. Dlatego zawierały sceny z pasterzami, którzy zostali wezwani do żłóbka, rozkazów i ostatnich chwil Króla Heroda oraz sceny bardzo humorystyczne, jak np. dialog Żyda z Żołnierzem czy „leczenie” żydowskiej kozy. Zazwyczaj aktorami byli sami mężczyźni.

Od trzech lat Jasełka tradycyjnie w ostatnią niedzielę okresu kolędowego wystawia Grupa Młodzieżowa naszej parafii pod czujnym okiem Duszpasterzy. Tak jak w poprzednich latach w Sali Gimnastycznej zgromadziła się wielka liczba widzów. Na początku wszyscy uczestniczyli we wspólnym śpiewie kolęd oraz poczęstunku. Następnie swoje miejsce na scenie zajęli kolędnicy. Nowy scenariusz, według którego toczyła się historia na scenie od razu wszystkim przypadł do gustu. Mogliśmy zobaczyć stworzenie i grzech Adama i Ewy, zwiastowanie Maryi, poszukiwania mieszkania dla Jezusa. Wreszcie na scenie pojawiły się Aniołki i Diabełki, które przygotowywały się do Bożego Narodzenia. Swoje trzy grosze dorzuciła także Śmierć, bardzo w tamtym czasie zapracowana. A potem nadszedł czas na „stare jasełka” – ale by nie było jak zwykle, bardzo wszystkich zaciekawiła nowa scena „W karczmie u Lisa”, gdzie żona Żyda wypłakiwała swe żale i udręki, a sam Żyd też nie pozostawał jej dłużny. Jak co roku Herod został zabrany przez Diabła i Śmierć, a trzej Królowie złożyli swe dary w szopce.

Nad całą uroczystością patronat medialny objęła nasza gazetka „Lepiej być”. Pragniemy także podziękować Duszpasterzom, za wsparcie duchowe i finansowe oraz Dyrekcji ZPO za udostępnienie Sali Gimnastycznej.

W Jasełkach 2012 udział wzięli:

Opieka nad Grupą: Ks. Krzysztof Ligocki, Ks. Eugeniusz Kowalski

Zespół Grający: Jerzy Sukta, Jan Michalak, Łukasz Fryc, Mateusz Drabik, Kazimierz Kowalczyk

Gospodarz: Jerzy Sukta

Koza/Cap: Marek Matluch

Osioł: Piotr Weszka, Marek Matluch

Właściciel Gospody: Karol Poradzisz

Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie w przygotowanie Jasełek! Szczególne dzięki dla Pań Kucharek za pomoc w przygotowaniu poczęstunku! Zapraszamy w przyszłym roku!

Węglowska Grupa Młodzieżowa

a.JPGb.JPGc.JPGd.JPGe.JPGf.JPGg.JPGh.JPGi.JPGj.JPGk.JPGk2.JPGl.JPGm.JPGn.JPGo.JPGp.JPGr.JPGs.JPGs1.JPGu.JPGw.JPG Powrót do Strony Głównej