Uroczystość Bożego Ciała

Autor: Justyna | Data: 2014-06-23 23:06

"Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba,
Pod przymiotami ukryty chleba."

Tak modliliśmy się przechodząc tradycyjną trasą między górnym kościołem a parafialną świątynią w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Ponownie jako wspólnota pokazując naszą przynależność do Kościoła
i łączność z Chrystusem, naszym Panem.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to radosne święto o charakterze dziękczynnym obchodzone w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. Oficjalnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ustanowił papież Jan XXII w 1317 roku. Chrześcijanie w szczególny sposób święcą Ciało i Krew Chrystusa chcąc uczcić Ofiarę, jakiej przyrzeczenie zostało złożone na Wieczerzy Pańskiej i wypełnione poprzez mękę Pańską. Wprawdzie wspomnienie Ostatniej Wieczerzy obchodzimy w Wielki Czwartek, jednak wtedy wspomina się cierpienie oraz zapowiedź śmierci Chrystusa. Boże Ciało to wspomnienie poświęcenia się Jezusa dla ludzkości. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa podkreśla obecność różnych obrazów, figur, chorągwi i sztandarów. Od XIV w. zaczęto budować cztery ołtarze (liczba ta jest związana z czterema ewangelistami), przy których zatrzymywano się, odczytywano fragment Ewangelii i modlono się o urodzaje i Boże błogosławieństwo. Również w naszej parafii czcimy w ten sposób Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa.

Jak co roku, na Mszę Świętą i procesję przybyło wielu parafian i gości. Uroczystość Bożego Ciała uświetniła Orkiestra Dęta OSP, służba liturgiczna, dziewczynki sypiące kwiaty,  dzieci pierwszokomunijne oraz parafianie niosący baldachim, feretrony, obrazy, figury, sztandary, ubrani w tradycyjne góralskie stroje. Grupa młodzieżowa przygotowała trasę procesji, a mieszkańcy Węglówki udekorowali swoje domostwa poprzez wystawianie w oknach obrazków z wizerunkiem Chrystusa. W końcu, w ten wyjątkowy dzień Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie "zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się jego dzieciom powodzi".