Środa Popielcowa. Wielki Post 2014.

Autor: AiT | Data: 2014-03-05 13:03

5 marca  - Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Ta uroczystość ma pobudzić nas do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Przez uczestnictwo w nabożeństwach, sakrament pokuty oraz codzienne dobre uczynki i słowa chcemy jak najlepiej przygotować się na Wielkanoc.

W aktualności znajduje się także informacja na temat nabożeństw, rekolekcji oraz innych wydarzeń, które będą miały miejsce w naszej parafii podczas Wielkiego Postu.

W Środę Popielcową katolicy rozpoczynają Wielki Post trwający 40 dni. Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji.

Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Popielec słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju pojawia się jednak dopiero w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W następnym wieku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Z tego też czasu pochodzi zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku.

Wielki Post to okazja do uczestniczenia w tradycyjnych nabożeństwach z nim związanych, lecz także innych spotkaniach proponowanych przez Duszpasterzy:

Droga Krzyżowa jest w naszej parafii odprawiana w kościele parafialnym w każdy piątek. O godzinie 16.00 ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie o 16.30 rozpoczyna się Droga Krzyżowa dla dzieci. Kolejno o 17.00 jest odprawiana Msza Święta, a zaraz po niej odbywa się Droga Krzyżowa dla dorosłych i młodzieży.

Gorzkie Żale (z kazaniem pasyjnym) śpiewane są w każdą niedzielę o godzinie 16.00, zaraz po nich jest wieczorna Msza Święta.

Misterium Męki Pańskiej to już tradycyjny element Wielkiego Tygodnia. Już po raz piąty będziemy mogli uczestniczyć w niezwykłym widowisku, które opowiada o największych tajemnicach naszej wiary. Planowany termin to Niedziela Palmowa, 13 kwietnia, godziny będą jeszcze podane, gdyż podobnie jak rok temu Misterium zostanie wystawione dwukrotnie.

Droga Krzyżowa Drogami Węglówki. Podobnie jak w latach ubiegłych będziemy starać się pokonać trasę pomiędzy Kościołem Parafialnym i Kościołem Górnym i uczestniczyć równocześnie w rozważaniach Chrystusowej Drogi na Golgotę. Tradycyjnie odbędzie się ona dokładnie tydzień przed Wielkim Piątkiem, czyli 11 kwietnia w godzinach popołudniowych.

Młodzieżowa Droga Krzyżowa to zwyczaj rozpoczęty w 2012 roku, kiedy to w dość dużej grupie udało się nam przejść trasę od Kapliczki na Jaroszach do Kapliczki na Szczałbie. Rok temu w zimowych warunkach przeszliśmy trasę z kościoła parafialnego na Lubomir. W tym roku pragniemy kontynuować ten zwyczaj, ale prawdopodobnie zmieni się trasa wędrówki, o czym z pewnością poinformujemy. Planowany termin to 4 kwietnia, godzina 18.00.

Czuwanie Młodzieżowe. Od początku roku liturgicznego Grupa Młodzieżowa przygotowuje czuwania na które serdecznie zapraszamy młodzież z Węglówki oraz sąsiednich parafii.  W Wielkim Poście przewidujemy jedno takie czuwanie, a o bliższych terminach będziemy informować.

Rekolekcje Wielkopostne. Zgodnie z poprzednimi latami rekolekcje odbędą się w Wielkim Tygodniu, czyli w dniach 13-16 kwietnia. Plan rekolekcji będzie zamieszczony w numerze gazetki parafialnej "Lepiej być".

Zachęcamy też do uczestniczenia w Rekolekcjach Internetowych: Oto człowiek! ojca Adama Szustaka OP oraz 360 sekund - Powrót ciemnych nocy Nikodema realizowane przez profeto.pl i ks. Michała Olszewskiego SCJ.

O wszelkich zmianach czy nowych wiadomościach będziemy informować na bieżąco. Serdecznie Zapraszamy!

z6315230Q,Wielki-Post.jpg Powrót do Strony Głównej