Kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny nowym Papieżem!

Autor: AiT / wiadomości.wp.pl | Data: 2013-03-13 21:03

Konklawe wybrało nowego papieża, został nim 76-letni kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny. Nowy Papież przyjął imię Franciszek. Papież ukazał się po godzinie 2000 na balkonie Bazyliki Świętego Piotra po słowach "Habemus papam", wypowiedzianych przez kard. Jean-Louisa Taurana. - Bracia i siostry, dobry wieczór! - tymi słowy Franciszek przywitał się z wiernymi.

-Dziękuję wam za powitanie - mówił papież, wśród wiwatu tłumów. - Konklawe miało za zadanie dać światu papieża. Zdaje się, że kardynałowie znaleźli go na końcu świata. Chciałbym pomodlić się za naszego biskupa emerytowanego, Benedykta. Módlmy się razem za niego. By Bóg go błogosławił i Matka Boska go strzegła.

Papież Franciszek zwracając się do tysięcy wiernych na Placu Świętego Piotra, powiedział : "Zanim udzielę wam błogosławieństwa, pomódlcie się za mnie". Prośbę tę uznano w pierwszych komentarzach za "rewolucyjny gest".

-Zaczynamy tę drogę Kościoła w Rzymie, biskup i lud razem, drogę braterstwa, miłości, zaufania między nami - mówił Franciszek.

- Módlmy się za siebie nawzajem, za cały świat, aby było wielkie braterstwo. Niech ta droga Kościoła będzie owocna dla ewangelizacji - dodał nowy papież.

Nowy papież pokazał się światu wśród ogromnych wiwatów ponad godzinę po pojawieniu się białego dymu, obwieszczającego jego wybór.

Już na poprzednim konklawe w 2005 roku kardynał Jorge Mario Bergoglio otrzymał niewiele mniej głosów niż Joseph Ratzinger.

Biały dym pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godzinie 19.06. Wyboru dokonano w piątym głosowaniu na konklawe, w jego drugim dniu.

franciszek_ap_600.jpegvatican_pope_piot.jpeg Powrót do Strony Głównej