Menu:

MÓDLMY SIĘ:

 

Akt zawierzenia

Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen.


Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002 r.

 

FACEBOOK:

PROGRAM UE:

dfhgrhgrsegwae

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja pt. Wykonanie konserwacji zabytkowych organów w kościele M.B. Nieustającej Pomocy w Węglówce, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowych organów

współfinansowana  jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

ROK LITURGICZNY:

 

 

 

 Rok Duszpasterski 2022/2023

Wierzę w Kościół Chrystusowy

Losowe zdjęcia:

Aktualności:

Zmarł ks. prałat Stanisław Jasek

2019-09-19 09:09

836227_R1JY_jasek2_83.jpg


"W dniu swoich imienin, w środę 18 września, w 56. roku kapłaństwa i 83.roku życia, odszedł do Pana śp. ks. prałat Stanisław Jasek, emerytowany proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach, laureat Nagrody im. ks. Józefa Londzina, przyznawanej przez starostę bielskiego i honorowy obywatel gminy Buczkowice.

     Ks. prał. Jasek urodził się 20 maja 1937 r. w Węglówce. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1964 r. w katedrze na Wawelu z rąk bp. Karola Wojtyły. Jako wikariusz pracował w parafiach w Bulowicach, Milówce  w Krakowie-Podgórzu. W 1974 r. podjął zadania proboszcza w Rycerce Górnej, a w 1977 r. został proboszczem w Buczkowicach, gdzie pracował przez 35 lat, aż do przejścia na emeryturę w 2012 r. Po opuszczeniu parafii w Buczkowicach zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej. Odchodząc z Buczkowic pozostawił po sobie dobrą pamięć, jako kapłan wielkiego serca, a przy tym dobry gospodarz parafii. W ciągu 35 lat pod jego przewodnictwem rozbudowany został kościół, uporządkowano cmentarz, wybudowano kaplicę cmentarną, salki katechetyczne, budynek probostwa. Z równym zaangażowaniem troszczył się o słabych i ubogich, o osoby niepełnosprawne. W Buczkowicach także podziękował Bogu za 50 lat kapłaństwa . W 1984 r. otrzymał godność kanonika, a w 1994 r. został uhonorowany tytułem prałata. Od 1992. sprawował przez 20 lat funkcję dziekana dekanatu łodygowickiego. W 2012 r. z rąk starosty bielskiego Andrzeja Płonki odebrał Nagrodę im. ks. Józefa Londzina.

      Po ustaleniu daty pogrzebu śp. ks. prał. Jaska przekażemy tę informację i pozostałe szczegóły uroczystości ostatniego pożegnania".

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

Źródło:  "Gość Niedzieln" diecezji bielsko zywieckiej (wydanie internetowe):

 

Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Jaska: 21 września br. (sobota), godz. 9.30 - wpowadzenie trumny z ciałem Zmarłego do kościoła, godz. 10.00 - Modlitwa różańcowa, godz.10.30 - Msza św. pod przewodnictwem bpa Piotra Gregera, a następnie złożenie ciała Zmarłego na cmentarzu parafialnym.

 

R i P

Czytaj więcej

Zmarła Joanna Kuchnia

2019-09-19 07:09

W dniu 18 września br. w Myślenicach zmarła  Joanna Kuchnia, lat 87 (Węglówka 92 - Węgierskie, os.Chrasty).  Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 września br. (piątek) w kościele parafialnym.  O godz. 14.30 - różaniec, a  o godz. 15.00 - Msza św. pogrzebowa. Następnie złożenie ciała Zmarłej do grobu na pobliskim cmentarzu. Śp. Joannę polecamy modlitwie wszystkich Parafian.

 

Różaniec w intencji Zmarłej w kaplicy przedpogrzebowej: czwartek, 19.09. br. - godz. 19.00

 

 

 +++++++++++++++++

Wieczny odpoczynek, racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci!

R i P

Czytaj więcej

Zmarł Wincenty Morajka

2019-08-27 15:08

W dniu 27 sierpnia br. w Krakowie zmarł  Wincenty Morajka, lat 79  (Węglówka  nr 209). Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 sierpnia  br. (czwartek) w kościele parafialnym.  O godz. 13.00 - różaniec, a  o godz. 13.30 Msza św. pogrzebowa. Następnie złożenie ciała Zmarłgo do grobu na pobliskim cmentarzu. Śp. Wincentego polecamy modlitwie wszystkich Parafian.

 

Różaniec w intencji Zmarłego w kaplicy przedpogrzebowej: środa, 28.08. br. - godz. 19.00

 

 +++++++++++++++++

Wieczny odpoczynek, racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci!

R i P

Czytaj więcej

Zmarła Bronisława Jasiewicz

2019-08-16 10:08

W dniu 16 sierpnia br. w Węglówce zmarła  Bronisława Jasiewicz, lat 94 (os. Paryle). Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 sierpnia br. (poniedziałek) w kościele parafialnym.  O godz. 12.30 - różaniec, a  o godz. 13.00 - Msza św. pogrzebowa. Następnie złożenie ciała Zmarłej do grobu na pobliskim cmentarzu. Śp. Bronisławę polecamy modlitwie wszystkich Parafian.

 

Różaniec w intencji Zmarłej w kaplicy przedpogrzebowej: piątek, 16.08. br. - godz. 19.00; sobota, 17.08.br - godz. 19.00, niedziela, 18.08. br. - godz. 19.00

 

 

 +++++++++++++++++

Wieczny odpoczynek, racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci!

R i P

Czytaj więcej

Apel Komisji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości na miesiąc sierpień

2019-08-04 01:08

Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości

i Osób Uzależnionych

na sierpień – miesiąc abstynencji 2019

 

 

 

 

            Jezus Chrystus przyszedł na ziemię, aby przemienić pogrążony w grzechu świat w królestwo dobra i miłości. Nam, swoim uczniom, nakazał głosić Dobrą Nowinę w mocy Ducha Świętego wszystkim ludom i narodom. Jednym z potężnych środków przemiany świata w Królestwo Boże jest gorliwa i wytrwała modlitwa. Sam Jezus Chrystus, Boży Syn, dał nam przykład nieustannej modlitwy, do niej zachęcał i uczył jej. W dzisiejszej Ewangelii słyszymy Jego słowa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą” (Łk 11, 9-10). Dlatego w sierpniu, miesiącu abstynencji, będziemy prosić Dobrego Ojca w intencji wszystkich synów i córek polskiej ziemi, aby odrzucili to wszystko, co ich zniewala, co odbiera im wolność wewnętrzną, a jednocześnie grozi naszej Ojczyźnie utratą wolności zewnętrznej. Czynimy to w duchu odpowiedzialności za budowanie Królestwa Bożego na naszej ojczystej ziemi. Czynimy to w duchu odpowiedzialności za „to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska” (św. Jan Paweł II, Jasna Góra 1983 r.).

 

            Zagrożenia wolności w naszej Ojczyźnie

 

            To właśnie odpowiedzialność każe nam stanąć w prawdzie i z odwagą ocenić sytuację zagrożenia wolności w naszej Ojczyźnie. Sytuacja ta jest bardzo poważna, związana przede wszystkim ze stałym wzrostem spożycia alkoholu i popadaniem w różnorakie uzależnienia coraz większej liczby rodaków.

            Alkohol w Polsce jest dostępny zawsze i wszędzie. Można go kupić całą dobę, także na stacjach paliw. Ogromna liczba punktów sprzedaży alkoholu w przeliczeniu na mieszkańców oznacza, że ta destrukcyjna substancja psychoaktywna jest na wyciągnięcie ręki. To pogłębia proces degradacji społecznej.

Na szczególne potępienie zasługuje reklama alkoholu, utrwalająca stereotyp picia jako formy relaksu, a przemilczająca straszliwe skutki pijaństwa i popadania w alkoholizm. Konieczne jest wprowadzenie zakazu reklamy alkoholu. Wpływa ona na podświadome wybory młodych ludzi, których efektem bywa uzależnienie i stopniowe staczanie się w dół. To właśnie obecność reklamy alkoholu w przestrzeni publicznej powoduje, że narosłe przez wieki szkodliwe wzory spożycia tak łatwo są przekazywane w kolejnych pokoleniach. W świadomości wielu Polaków alkohol to powszechny napój, produkt spożywczy, nawet prozdrowotny, a przecież ten „oswojony” kulturowo produkt jest niebezpieczną substancją, której niewłaściwe używanie powoduje utratę zdrowia i prowadzi do przedwczesnej śmierci. Alkohol stał się dla naszego społeczeństwa czymś tak bardzo ważnym, wartościowym, że wszelkie próby ograniczenia sprzedaży, chociaż motywowane dobrem obywateli i poparte najnowszymi badaniami naukowymi, traktowane są jako zamach na wolność osobistą. Na przyzwyczajanie Polaków do wszechobecności alkoholu biznes alkoholowy nie żałuje pieniędzy, gdyż jest to dla niego niewyczerpane źródło zysku. Jeśli nie przeciwstawimy się tej zmasowanej ofensywie, która pochłania coraz większą liczbę młodych ofiar, stracimy to, co dla bytu narodowego jest najistotniejsze – zdrowie i szczęście młodego pokolenia.

            Z wielkim bólem obserwujemy tak częste przekraczanie prawa, polegające na sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Apelujemy do władz państwowych i samorządowych o podjęcie zdecydowanych kroków, aby prawo w tym zakresie było bezwzględnie egzekwowane.

            Z rozpitym społeczeństwem nie zrealizujemy wspaniałych projektów modernizacji Polski. Dlatego jednym z najistotniejszych obowiązków państwa i samorządów jest troska o trzeźwość narodu, wyrażająca się między innymi likwidacją reklamy, ograniczaniem fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu. Ze zdziwieniem i bólem przyjmujemy informacje, że są samorządy, które ciągle zwiększają liczbę punków sprzedaży alkoholu i skracają odległości od obiektów chronionych, tłumacząc społeczeństwu, że istniejące ograniczenia są absurdalne. Samorządy te nie biorą pod uwagę ani badań naukowych, ani wiedzy eksperckiej, ani cierpień rodzin z problemem alkoholowym. Są to bez wątpienia działania nierozumne, niszczycielskie i skrajnie nieodpowiedzialne.

            Do zadawnionych ran, spowodowanych przez pijaństwo i alkoholizm, a także nikotynizm, dochodzą nowe w postaci różnorakich uzależnień, jak chociażby uzależnienia od hazardu, mediów społecznościowych, gier komputerowych czy też smartfonów. Można śmiało powiedzieć, że osłabiony na skutek nadużywania alkoholu i palenia tytoniu naród, jest coraz mniej odporny na nowe zagrożenia, prowadzące do groźnych nałogów. W obliczu tej tragicznej sytuacji konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań zarówno prewencyjnych, jak i naprawczych.

 

            Praca Kościoła nad otrzeźwieniem narodu

 

            Kościół w Polsce od wieków ofiarnie pracuje nad ochroną trzeźwości narodu. Nie jest to praca akcyjna, ale codzienny trud ogromnej liczby osób duchownych i świeckich apostołów trzeźwości. Na szczególne podkreślenie zasługuje osobiste świadectwo abstynencji wielu kapłanów. Jest to wspaniały przykład dla wiernych potrafiących radośnie żyć bez alkoholu, a jednocześnie umocnienie dla tych, którzy walczą o odzyskanie utraconej trzeźwości. Kościół cieszy się licznymi inicjatywami podejmowanymi w diecezjach i parafiach, takimi jak rekolekcje trzeźwościowe, spotkania modlitewne, pielgrzymki, wykłady i warsztaty, i wiele innych. Gorliwy apostolat różnych wspólnot abstynenckich i trzeźwościowych napawa nadzieją, że stale będzie wzrastać liczba tych, którzy praktykować będą cnotę trzeźwości.

            Kościół w Polsce prowadząc apostolstwo trzeźwości walczy o człowieka wolneg i szczęśliwego w rodzinie i w społeczeństwie. Tam, gdzie brakuje trzeźwości, pojawiają się poważne problemy, mnożą się dramaty całych rodzin, wspólnot i środowisk. Trzeźwość jest tamą, która chroni życie indywidualne, rodzinne i społeczne przed cierpieniem. Można powiedzieć, że płyniemy po wzburzonym morzu, aby dążyć do upragnionego, bezpiecznego portu. Tym portem jest trzeźwa, prawdziwie wolna Polska. Żeby ten cel osiągnąć, musi nastąpić mobilizacja wszystkich żywotnych sił, całej wspólnoty narodowej.

            Nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy rodziny, Kościoła, instytucji państwowych i samorządowych. Nie będzie trzeźwej Polski bez odwagi mówienia prawdy, nawet trudnej, o naszych problemach. Nie będzie trzeźwej Polski bez mocnego sprzeciwu na rozpijanie Polaków, zwłaszcza najmłodszych. Czy zdajemy sobie sprawę, że prawie milion dzieci w Polsce żyje w rodzinach z problemem alkoholowym? Dzieci te potrzebują specjalistycznej pomocy, którą powinny zapewnić władze państwowe i samorządowe.

            W tym roku przypadają trzy piękne jubileusze:25-lecie Stowarzyszenia Wesele Wesel – małżeństw, które miały przyjęcia bezalkoholowe, 40-lecie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i 45-lecie Anonimowych Alkoholików w Polsce. Osobom zaangażowanym w te ważne dzieła dziękujemy za wytrwałą służbę i życzymy obfitych łask Chrystusa, jedynego Pana i Zbawiciela.

 

            Młodzi trzeźwi i wolni

 

            W tym roku naszym działaniom przyświeca hasło „Młodzi trzeźwi i wolni”.

            Do najważniejszych czynników chroniących dzieci i młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych zaliczamy: silną więź emocjonalną z rodzicami, regularne praktyki religijne, zainteresowanie nauką szkolną, a także szacunek do norm, wartości i autorytetów. Te wnioski potwierdza życie. Katolickie wychowanie dzieci i młodzieży powinno być podstawą, na której buduje się mocne, zdrowe, wolne i trzeźwe społeczeństwo. Dziś młode pokolenie trzeba uczyć sztuki życia, uczyć kochać odpowiedzialnie. Niezwykle istotne jest również wychowywanie do ofiarności i pracowitości. Często młody człowiek sięga po alkohol i narkotyki, czy szuka zapomnienia w inny sposób z powodu lęku. Trzeźwi młodzi to ci, którzy zachowują abstynencję od alkoholu, a jednocześnie w wolności potrafią odrzucić to wszystko, co im szkodzi, co niszczy radość i szczęście. Najlepsza ochrona przed uzależnieniami, to miłość. A dobry rodzic, wychowawca, nauczyciel to najlepszy profilaktyk. Dobry, to znaczy kochający mądrą miłością, odpowiedzialny i uczący odpowiedzialności, wymagający od siebie i od innych.

 

            Drodzy rodzice i dziadkowie!

            Pokażcie swoim dzieciom i wnukom, jak piękne jest życie bez alkoholu. Poświęćcie czas na wspólne rozmowy, spacery, na radosną zabawę. Pamiętajcie o słowach bł. ks. Bronisława Markiewicza, że ten, kto wychowuje dzieci i młodzież sięgając po alkohol, kto rozpija dzieci i młodzież, ten jest zdrajcą narodu i wiary.

 

            Drodzy Młodzi!

            Nie dajcie się zniewolić! Nie lękajcie się zachowywać koniecznej abstynencji przez całe swoje młode życie. Tylko to da wam gwarancję, że nie popadniecie w ten straszliwy nałóg i tym samym nie zaprzepaścicie szansy na szczęśliwe życie. Nie wierzcie, że alkohol załatwi za was jakiekolwiek problemy, że wzmocni waszą atrakcyjność i da wam przyjaciół. Nie wierzcie reklamom, które obiecują radość i przyjaźń z butelką piwa w ręku. Z odwagą wybierajcie życie w przyjaźni z Jezusem i twórzcie nową kulturę, bo tylko ona daje wspaniałe możliwości doświadczenia piękna, szczęścia, prawdziwej miłości i wolności.

 

            Motywacja do podjęcia sierpniowej abstynencji

 

            Świadomi powagi sytuacji w naszej Ojczyźnie prosimy o podjęcie dobrowolnej abstynencji od alkoholu w sierpniu, w miesiącu wielkich patriotycznych rocznic i świąt Maryjnych. Nasi przodkowie nie szczędzili sił i krwi, aby bronić ziemi ojczystej. My także pokażmy, że jesteśmy gotowi bronić wolności wyrzekając się tego, co zniewala tak wielu spośród nas. Wypracujmy w sobie cnoty, dzięki którym staniemy się oparciem dla młodych, autorytetami tak bardzo potrzebnymi w sytuacji upadku wartości. Niech decyzja o zachowaniu abstynencji od alkoholu w sierpniu stanie się początkiem błogosławionej drogi trzeźwości dla wszystkich rodaków w kraju i poza jego granicami. Bez praktykowania świadomej abstynencji przez wielu Polaków nie będzie trzeźwej Polski.

            Niech Maryja, Królowa Polski, błogosławi naszym dobrym postanowieniom. Niech wspiera nasze wysiłki podejmowane dla otrzeźwienia polskiego Narodu, zwłaszcza realizację Narodowego Programu Trzeźwości. Niech powoła licznych abstynentów, którzy z radością będą świadczyć, że Polska jest krajem ludzi trzeźwych i wolnych.

 

 

Bp Tadeusz Bronakowski

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski

ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

 

 

Łomża, dnia 14.06.2019 r.

Czytaj więcej

Zmarł prof. Jan Majda

2019-07-11 16:07

Zmarł w Krakowie prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Jan Majda, lat 87, pochodzący z Węglówki (os. Las). Pogrzeb Zmarłego odbędzie się w Krakowie (cmentarz Rakowiecki), dnia 12 lipca 2019 r. (piątek) o godz. 13.40. Zmarłego śp. Jana Majdę polecamy  modlitwie Parafian. Niech dobry Bóg przyjmie Go do swojej chwały!

R i P

Czytaj więcej

Projekt i realizacja: © 2011 by