Menu:

MÓDLMY SIĘ:

 

Akt zawierzenia

Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen.


Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002 r.

 

FACEBOOK:

PROGRAM UE:

dfhgrhgrsegwae

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja pt. Wykonanie konserwacji zabytkowych organów w kościele M.B. Nieustającej Pomocy w Węglówce, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowych organów

współfinansowana  jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

ROK LITURGICZNY:

 

 

 

 Rok Duszpasterski 2022/2023

Wierzę w Kościół Chrystusowy

Losowe zdjęcia:Aktualności:

List Duszpasterzy na Wielki Tydzień 2020 r.i Program Triduum Paschalnego, Błogosławieństwo Posiłków Wielkanocnych

2020-04-05 00:04

 

List na Wielki Tydzień 2020 r.

 

Drodzy Parafianie, przed nami Wielki Tydzień z celebracją najważniejszych wydarzeń naszej wiary. Niestety sytuacja epidemiczna w Polsce nie daje nam możliwości przeżywania ich w taki sposób, jak to czyniliśmy zwyczajowo. Pewnie wielu z nas jest zaskoczonych i wewnętrznie rozdartych, bo trudno się z tym po ludzku pogodzić. Niemniej trzeba nam przyjąć w posłuszeństwie wiary, to co dla nas stało się wyzwaniem. Ostatecznie dojrzałość wiary mierzy się gotowością przyjęcia woli Bożej, odczytanej przez Kościół. Właśnie w takim duchu chcemy zaprosić was do rodzinnego przeżycia tegorocznego Triduum Paschalnego, tych świętych dni rozpoczynających się od wielkoczwartkowej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, a kończących się uroczystymi nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Niestety według dotychczasowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, w celebracjach liturgicznych aż do dnia 11 kwietnia br., czyli do soboty włącznie, obok asysty może wziąć tylko pięć osób. By zapewnić także innym duchową łączność w tym czasie z parafią, będziemy starali się wszystkie ważniejsze celebracje transmitować drogą internetową. W programie   tegorocznego Triduum Paschalnego zaznaczyliśmy godziny tych transmisji. Pragniemy również poinformować, że nie będzie w kościołach błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. W gazetce i na stronie internetowej znajdziemy specjalną modlitwę poprzedzającą śniadanie wielkanocne zastępującą zwyczajowe błogosławieństwo. Nade wszystko, pragniemy Was zaprosić do adoracji Najświętszego Sakramentu, tak w ciemnicy, jak i dekoracji grobu Pańskiego, także w nocy z piątku na sobotę. Aby  uczynić zadość obostrzeniom, a więc uczestnictwa w modlitwie w kościele w jednym czasie tylko pięciu osób, na stronie internetowej parafii, a także w dodatku do cotygodniowej gazetki, który ukaże się do środy, zamieścimy godzinowy rozkład adoracji uwzględniającej poszczególne osiedla. Przedstawiciele rodzin  tych osiedli będą mogli telefonicznie zgłosić swoją chęć  półgodzinnej adoracji w określonym czasie. Na proponowaną długość  zarezerwowanego czasu ma wpływ ilość rodzin zamieszkujących poszczególne osiedla. Liczymy, że uda nam się podczas 39 godzin planowanej adoracji od czwartku do soboty utworzyć poszczególne delegacje składające się z pięciu osób, które zachowując wszelkie wymogi sanitarne, będą reprezentantami mieszkańców poszczególnych osiedli na modlitwie przed Panem.

Jeśli nie zostaną w najbliższych dniach wprowadzone dodatkowe obostrzenia, to od 12 kwietnia br., a więc od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego w liturgii w kościołach będzie więc mogło wziąć udział 50 osób. W związku z tym, by dać Parafianom większą możliwość uczestnictwa w Eucharystii wielkanocnej, do zwyczajowego rozkładu Mszy św. dołączamy dwie kolejne. I tak, odpowiadając na propozycję Parafian, dodatkowo w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, będzie Msza św. rezurekcyjna w górnym kościele o godz. 6.00 rano, a w kościele parafialnym dodatkowo zostanie odprawiona Msza św. o godz. 9.00. W tym dniu nie ma możliwości organizowania procesji rezurekcyjnej. W zamian, zamierzamy przejechać z Najświętszym Sakramentem przez całą parafię w asyście ochotniczej straży, przekazując wszystkim błogosławieństwo. Przejazd rozpoczniemy o godz. 7.00. Trasa zostanie podana na stronie internetowej.

W najbliższym tygodniu stworzymy dodatkowe okazje do spowiedzi św. Od poniedziałku do środy włącznie, będziemy do dyspozycji od 10.00 do 12.00 i od 16.00 do 18.00 podczas adoracji w kościele. W następnych dniach, w miarę naszych możliwości, postaramy się być dostępnymi także podczas planowanych adoracji. Dla wszystkich, którzy  z różnych przyczyn nie będą mogli skorzystać ze spowiedzi św., zawsze pozostaje wzbudzenie sobie doskonałego żalu za grzechy, a więc umotywowanego miłością ku Panu Bogu i postanowienia jak najszybszego skorzystania ze spowiedzi św., gdy na to pozwoli zmiana niesprzyjających okoliczności. Jeśli chodzi o chorych, to zawsze jesteśmy do dyspozycji w sytuacjach nadzwyczajnych, a także w momencie, gdy komuś mocno zależałoby na wizycie kapłana.

Na zakończenie, dziękując za Waszą życzliwość, solidarność i troskę o nas, a także o sprawy kościelne, życzymy, by ten czas, który w niemal w całości przychodzi nam spędzić w domach, pośród najbliższych, był przez wszystkich jak najlepiej wykorzystany, tak  w budowaniu wzajemnych więzi, jak również  w  rozwinięciu osobistej troski o swój wewnętrzny rozwój w wierze. Niech wielkanocne święta zaowocują wzmocnieniem w nas przekonania, że ciągle pozostajemy zapisani w miłosiernym Sercu Boga, który „nie chce śmierci grzesznika, lecz aby szczerze się nawrócił i miał życie”(Ps. 119). Niech Chrystus Zmartwychwstały doda nam nadziei na lepsze dni, które wierzymy mocno, niebawem nastąpią. W Nim przecież jest nasze zwycięstwo!

Z pamięcią w modlitwie - Wasi Duszpasterze:

ks. Sławomir Kamiński SCJ, ks. Wojciech Adamus SCJ

 

 

Niedziela Palmowa, 5 kwietnia 2020 r.

 

Wielki Czwartek, 09.04.

18.00 – Msza św. Wieczerzy Pańskiej (transmisja internetowa)

- adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy (do godz. 24.00)

23.00 – Godzina Święta (transmisja internetowa)

Wielki Piątek, 10.04.

  8.00 – Ciemna Jutrznia (transmisja internetowa)

15.00 – Godzina Miłosierdzia (transmisja internetowa)

18.00 – Droga Krzyżowa i ceremonie Wielkiego Piątku (transmijsa internetowa)

– adoracja przez całą noc

Wielka Sobota, 11.04.

  8.00 – Ciemna Jutrznia (transmisja internetowa

- adoracja Najśw. Sakramentu w dekoracji Grobu Pańskiego do godz. 19.50.

20.00 – Wigilia Paschalna (transmisja Internetowa)

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 21.04.

 Msze św.: 6.00 – Rezurekcja    (transmisja internetowa)                                            6.00 (kościół górny) – Rezurekcja

    9.00 (górny kościół) ;         9.00 (kościół parafialny)

11.00; 16.30 – Uroczyste Nieszpory Wielkanocne - zakończenie Triduum Paschalnego; 17.00 (transmisje internetowe)

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM

W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

 

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

 

1 Tes 5, 16-18: 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

 

Albo:

 

Mt 6, 31 ab.32b-33: 

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

 

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

***

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

 

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

Czytaj więcej

Kazanie ks Pawlukiewicza o pokusach.

2020-04-03 22:04

Czytaj więcej

Propozycje konferencji rekolekcyjnych - śp. ks. Piotr Pawlukiewicz.

2020-04-02 09:04

Czytaj więcej

Zmarł Józef Leśniak

2020-03-29 13:03

 

W dniu 29 marca br. zmarł  Józef Leśniak, lat 86  (Węglówka /os. Swalarze/ -   nr 47). Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 marca br. (poniedziałek) w kościele górrnym.  O godz. 14.40 - różaniec, a  o godz. 15.00 - Msza św. pogrzebowa. Następnie złożenie ciała Zmarłgo do grobu na pobliskim cmentarzu. Śp. Józefa polecamy modlitwie wszystkich Parafian.

 Różaniec w kaplicy przedpogrzebowej tylko w gronie najblizszej rodziny - 29 marca br. (niedziela)

 

Ze względu na czas zagrożenia epidemicznego w pogrzebie może wziąć udział tylko pięć osób z najbliższej Rodziny. Po odwołaniu zagrożenia, zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. Józefa Lesniaka, która będzie okazją do uroczystego pożegnania Zmarłego przez wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych, ale nie mogli tego uczynić. Z góry dziękujemy za zrozumienie tej sytuacji i prosimy o dostosowanie się do wytycznych służb sanitarnych. 

 

 +++++++++++++++++

Wieczny odpoczynek, racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci!

R i P

Czytaj więcej

Transmisje internetowe Mszy św. z parafii o godz.7.30, 11.00 i 17.00 z nabożeństwem Gorzkich Żalów. O godz. 9.00 będzie dodatkowa Msza św. w kościele parafialnym, bez transmisji .

2020-03-28 20:03


Kraków, dnia 28 marca 2020 r.

Dekret w sprawie zaleceń na czas stanu epidemii

Uwzględniając aktualnie obowiązujące przepisy państwowe oraz kościelne wprowadzam z dniem 29 marca 2020 r. na terenie Archidiecezji Krakowskiej następujące postanowienia:

1. Na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej dla wszystkich wiernych. Przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza,  że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie gorąco zachęcam, aby wierni trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia a także modlitwę Liturgią Godzin.

2. Zgodnie z przepisami państwowymi od dnia 25 marca br. w poszczególnych Mszach świętych oraz we wszelkich innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Zatem oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących mają to być w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną. Na drzwiach kościołów należy umieścić stosowną informację i przekazać ją wiernym także innymi kanałami komunikacyjnymi. Jeśli pojawią się w następnych dniach kolejne obostrzenia wynikające z prawa państwowego, należy się do nich dostosować i uwzględnić je w praktyce duszpasterskiej.

3. W domach zakonnych w celebracjach uczestniczyć mogą jedynie mieszkańcy domu oraz celebrans, nawet jeśli nie jest mieszkańcem domu.

4. W Mszach świętych pogrzebowych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc celebransa, ministranta i pracowników firmy pogrzebowej.

5. Przypominam, że w czasie liturgii należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a. kapłani przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,

b. zachęcam do korzystania z możliwości, jaką dają przepisy liturgiczne Kościoła, aby Komunię Świętą przyjmować na rękę,

c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy bez podawania rąk,

d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotykanie,

f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,

g. kropielnice kościelne należy opróżnić.

6. W przypadku koncelebry wypada, aby w tym czasie przygotowywanie kielicha, spożywanie z niego i puryfikacja była pozostawiona głównemu celebransowi, niezależnie od obecności innych posługujących. Koncelebransi spożywają Ciało i Krew Pańską przez zanurzenie, po czym główny celebrans spożywa Krew Pańską.

7. Polecam, aby kościoły pozostawały w ciągu dnia otwarte, tak aby możliwa była indywidualna modlitwa z zachowaniem wszystkich ograniczeń wynikających z prawa państwowego i kościelnego. Niech duszpasterze troszczą się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu.

8. Podtrzymuję polecenie, aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną, w szczególności tych, którzy o to proszą.

9. Księży proszę, aby w tym wyjątkowym czasie do posługi nie angażować nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej z troski o nich i ich najbliższych.

10. Szczegóły dotyczące sprawowania sakramentu pokuty i pojednania oraz spraw związanych z rozdzielaniem Komunii świętej zostały przekazane księżom w dokumencie z dnia 23 marca 2020 r., nr 826/2020. Pozostają one w mocy z uwzględnieniem zmian wynikających z aktualnych przepisów państwowych, w szczególności dotyczących liczby uczestników zgromadzenia religijnego.

11. Zgodnie z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 25 marca 2020 r. w Niedzielę Palmową upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz świątyni. W Katedrze należy zastosować drugą formę przewidzianą przez Mszał Rzymski, natomiast w kościołach parafialnych oraz w innych miejscach odpowiedzialni duszpasterze niech roztropnie rozstrzygną, którą formę celebracji wybrać z wyłączeniem pierwszej.

12. Wskazania dotyczące przebiegu Świętego Triduum Paschalnego zostaną wydane w najbliższych dniach.

13. Dekret niniejszy obowiązuje do odwołania.

† Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Czytaj więcej

Transmisja dzisiejszego różańca

2020-03-25 19:03

Serdecznie zapraszamy do łączenia się internetowo podczas dzisiejszego różańca o godz. 20.30. Na zakończenie oddamy Polskę i całą parafiaę, wszystkich mieszkańców Węglówki Sercu Jezusa i Matce Bożej. Uczynimy to w łączności z episkoatem i Pasterzem naszej Archidiecezji Markem Jedraszewskim. Pozdrawiamy - Duszpasterze.

Czytaj więcej

Projekt i realizacja: © 2011 by