Menu:

MÓDLMY SIĘ:

 

Akt zawierzenia

Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen.


Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002 r.

 

FACEBOOK:

PROGRAM UE:

dfhgrhgrsegwae

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja pt. Wykonanie konserwacji zabytkowych organów w kościele M.B. Nieustającej Pomocy w Węglówce, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowych organów

współfinansowana  jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

ROK LITURGICZNY:

 

 

 

 Rok Duszpasterski 2022/2023

Wierzę w Kościół Chrystusowy

Losowe zdjęcia:

Aktualności:

List Episkopatu

2021-06-05 21:06

 

LIST PASTERSKI EPISKOPATU POLSKI

W SETNĄ ROCZNICĘ POŚWIĘCENIA NARODU POLSKIEGO

NAJŚWIĘTSZEMU SERCU PANA JEZUSA

Budujmy cywilizację miłości!

 

Drogie Siostry i Bracia!

Czytaj więcej

Dyspensa, 4 czerwca 2021 r.

2021-06-04 08:06

 

Dyspensa od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych

w piątek 4 czerwca 2021 r.

W piątek 4 czerwca br., po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało), wszystkim Parafianom oraz przebywającym na terenie parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Węglówce, ze względu na duchowe dobro wiernych (okazja do rodzinnych, sąsiedzkich, przyjacielskich spotkań osób, które w wielu wypadkach, na co dzień pracują i przebywają za granicą), na podstawie Kanonu 1245 Kodeksu Prawa Kanonicznego, UDZIELAM DYSPENSY od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoby, które skorzystają z powyższej dyspensy, zachęcam do jakiegoś uczynku miłosierdzia względem bliźnich, a przynajmniej do modlitwy w intencji chorych i opiekujących się chorymi.

            Przy tej okazji, przypominam również, ze skorzystanie z dyspensy jest przywilejem, a nie obowiązkiem.

 

ks. Sławomir Kamiński SCJ

Proboszcz Parafii

pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

w Węglówce

Czytaj więcej

Zaproszenie na uroczystość Bożego Ciała w Krakowie

2021-05-29 22:05

 

Zaproszenie do wzięcia udziału

w procesji Bożego Ciała

 

Drodzy Bracia i Siostry,

 

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w 2001 roku św. Jan Paweł II Wielki powiedział: „«Tantum ergo Sacramentum veneremur cernui— Przed tak wielkim Sakramentem upadajmy wszyscy wraz». W świętej Eucharystii jest prawdziwie obecny Chrystus, który dla nas umarł i zmartwychwstał. W konsekrowanym Chlebie i Winie pozostaje wśród nas ten sam Jezus z Ewangelii, którego spotkali apostołowie i za którym poszli, którego widzieli ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, którego ran dotknął Tomasz, po czym oddał Mu cześć wołając: «Pan mój i Bóg mój!»” (św. Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy św. w Uroczystość Najświętszego Ciało i Krwi Chrystusa w 2001 r., nr 3).

W nawiązaniu do tych słów Papieża-Polaka i zgodnie z wielowiekową tradycją naszego Miasta zapraszam Was, Drodzy Siostry i Bracia, do wzięcia udziału w centralnej procesji Bożego Ciała, która odbędzie się w dniu 3 czerwca br. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą świętą sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską. Następnie Drogą Królewską wyruszymy z Najświętszym Sakramentem na Rynek Główny. Zatrzymując się przy kolejnych ołtarzach, zbudowanych przy kościołach świętego Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, świętego Wojciecha i przy Bazylice Mariackiej, będziemy rozważać słowo Boże i w jego świetle adorować Pana Jezusa utajonego w Tajemnicy Eucharystii. Po zakończeniu procesji przed Bazyliką Mariacką zostanie odprawiona pod przewodnictwem Jego Eminencji Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza Msza święta, zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Eucharystii na Wzgórzu Wawelskim.

Serdecznie proszę, aby w procesji Bożego Ciała uczestniczyły reprezentacje krakowskich parafii wraz ze swoimi Księżmi Proboszczami i Rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, służby mundurowe, ludzie nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież. W obliczu wciąż zagrażającej pandemii pamiętajmy o zachowaniu stosownych przepisów państwowych, które stoją na straży naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ abp Marek Jędraszewski

Metropolita Krakowski

 

 

 

Czytaj więcej

Srebrny Jubileusz Kapłaństwa

2021-05-29 22:05

Kochani Parafianie i Przyjaciele, w dniu, w którym dane mi jest przeżywać wraz z Wami Srebrny Jubileusz Kapłaństwa, pragnę wyrazić moją wdzięczność za każdy gest ludzkiej życzliwości, dobroci, szacunku, modlitewnej pamięci, którymi obficie zostałem obdarzony, szczególnie mieszkając i pracując pomiędzy Wami. Niech dobry Bóg Wam wszystkim szczodrze błogosławi, a Matka Boża Nieustającej Pomocy niech Was i Wasze Rodziny ma swojej opiece. Każdego z osobna otaczam wdzięczną modlitwą i z serca błogosławię. ks. Sławomir Kamiński SCJ

Czytaj więcej

Zmarł Stanisław Kijak

2021-05-12 20:05

 

Dnia 12 maja br. zmarł  Stanisław Kijak, lat 73 (Węglówka, os. Węgierskie - Sołwijówka, nr  140). Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 maja  br. (piątek) w kościele górnym,  o godz. 14.00 - Różaniec, a  o godz. 14.30 - Msza św. pogrzebowa. Następnie złożenie ciała Zmarłego do grobu na górnym cmentarzu.

 

Śp. Stanisława polecamy modlitwie wszystkich Parafian.

 

Różaniec za Zmarłego w kaplicy przedpogrzebowej:13 maja - czwartek, godz. 19.15

 

Wieczny odpoczynek, racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci!

R i P

 

Według aktualnych zaleceń sanitarnych wewnątrz kościoła górnego może być 13 osób. Uczestników modlitwy różańcowej, Mszy św. pogrzebowej, ostatniego pożegnania na cmentarzu, obowiązuje nakaz zasłaniania dróg oddechowych i zachowania dystansu między sobą przynajmniej 1,5 m. Obostrzenie to dotyczy, tak samo przebywających wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła, a także kaplicy przedpogrzebowej.

Czytaj więcej

Zaproszenie Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego na uroczystość ku czci św. Stanisława

2021-05-01 23:05

 


Drodzy Archidiecezjanie,

Czytana dzisiaj Ewangelia to fragment mowy pożegnalnej Pana Jezusa, wygłoszonej w Wieczerniku na kilka godzin przed pojmaniem w Ogrójcu. „Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. (…) Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami” (J 15, 4-5) – tymi słowami, świadom bliskości swej śmierci, Syn Boży wskazuje Apostołom na wierność jako na tę postawę, która Jego uczniów będzie w możliwie najściślejszy sposób łączyć z Bogiem. To zakorzenienie w Chrystusie i wierne trwanie w Nim będzie przez wieki źródłem i szczytem wszelkiej działalności dla założonego przez Niego Kościoła.

Na przestrzeni wieków, od chwili przyjęcia Chrztu świętego przez Mieszka I w 966 roku, a zatem od 1055 lat, wierność Chrystusowi – i to w sposób heroiczny – wykazywało wiele córek i synów Polskiej Ziemi – osoby świeckie, konsekrowane i duchowne. Świetlanym przykładem kapłana, który stał się znakiem sprzeciwu dla okrutnego władcy, naznaczając swoją postawą także przyszłe życie Owczarni Chrystusowej w Krakowie i w całej Polsce, był święty Stanisław ze Szczepanowa, krakowski biskup i męczennik za wiarę. To na przestrzeni już ponad 750 lat Polacy uczą się wierności Chrystusowi, wpatrzeni w jego postać.

W tym roku w sposób szczególny pragniemy wspominać szlachetne przykłady polskich księży, którzy ofiarnie pracowali dla ludu Bożego i do dziś są wzorem trwania w wierności Ewangelii Chrystusowej. Byli nimi między innymi: święty Maksymilian Maria Kolbe, z racji na 80. rocznicę śmierci patron obecnego roku w Małopolsce, błogosławiony biskup Michał Kozal, męczennik z Dachau, czy też Czcigodny Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, którego beatyfikację będziemy przeżywać 12 września br. Niech będzie mi wolno przywołać także postać Sługi Bożego księdza Michała Rapacza, kapłana Archidiecezji Krakowskiej, zamordowanego przez komunistów 75 lat temu 12 maja 1946 roku w Płokach. W trudnej powojennej sytuacji, gdy w Polsce zaczynał umacniać się nowy ateistyczny reżim, ks. Michał Rapacz okazał się nieugięty i jednoznaczny w głoszeniu Chrystusowej Ewangelii. Dziś żarliwie módlmy się o jego wyniesienie do chwały ołtarzy i przyzywajmy jego wstawiennictwa, ufni w to, że – jak głosi tekst Modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego Michała Rapacza, kapłana i męczennika – Bóg dał mu „udział w męce Chrystusa”, która jest dla nas źródłem wszelkiej nadziei.

Święty Jan Paweł II Wielki podczas homilii wygłoszonej w Lublinie w 1987 roku, związanej z udzieleniem święceń kapłańskich, powiedział: „Drodzy synowie, aby być wychowawcą sumień, aby prowadzić innych, aby pomagać im dźwigać się z grzechów, nałogów, aby dźwigać «lud upadający», sami musimy być zawsze gotowi stanąć «w obliczu Boga» i «wobec osądu sumienia każdego człowieka». Sami musimy od siebie wymagać. Kapłaństwo jest wymagające. Jest wymagające. Wymaga – i przez to wyzwala” (św. Jan Paweł II, Lublin, 9 czerwca 1987 r.).

Drodzy Siostry i Bracia!

Tegoroczne uroczystości związane ze św. Stanisławem, Biskupem i Męczennikiem, niech staną się dla nas wszystkich gorącą modlitwą o nowe i święte powołania kapłańskie. W tym roku ze względu na stan epidemii tradycyjna procesja nie odbędzie się. Jednak bardzo serdecznie zapraszam do udziału we Mszy świętej w niedzielę 9 maja br. sprawowanej o godz. 10.00 na Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego. Proszę, aby uczestniczyły w niej reprezentacje dekanatów i wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Zapraszam zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studentów, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych (zgłoszenia asyst: paulus.eremita@gmail.com). Proszę o udział w uroczystości również ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych. Zapraszam mieszkańców Krakowa i Archidiecezji Krakowskiej. Tych, którzy z racji na ograniczenia sanitarne nie będą mogli uczestniczyć w tej Eucharystii, zachęcam do włączenia się do wspólnej modlitwy dzięki transmisji w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej.

W czasie trwającej w parafiach Nowenny przed Uroczystością Świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, powierzajmy jego wstawiennictwu wszystkie ważne sprawy naszej Ojczyzny, a także naszych rodzin i nas samych.

 

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, dnia 29 kwietnia 2021 roku,30
w Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Czytaj więcej

Projekt i realizacja: © 2011 by