Menu:

MÓDLMY SIĘ:

 

Akt zawierzenia

Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen.


Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002 r.

 

FACEBOOK:

PROGRAM UE:

dfhgrhgrsegwae

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja pt. Wykonanie konserwacji zabytkowych organów w kościele M.B. Nieustającej Pomocy w Węglówce, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowych organów

współfinansowana  jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

ROK LITURGICZNY:

 

Baner rok liturgiczny

 

 Rok Duszpasterski 2020/2021

Zgromadzeni Na Świetej Wieczerzy ...

Losowe zdjęcia:Aktualności:

Apel Metropolity Krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego

2020-07-07 22:07

 


Apel
arcybiskupa metropolity krakowskiego
do wiernych Archidiecezji Krakowskiej
o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich

„Mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry!”. Tak przejmująco wyrażał swą miłość do Polski św. Jan Paweł II Wielki w 1991 roku w Kielcach, w czasie swojej IV Pielgrzymki do Ojczyzny. W jej trakcie z wielką mocą głosił wszystkim swoim rodakom, że prawdziwą i autentyczną wolność, w wymiarze zarówno indywidualnym, jak i narodowym, można budować jedynie na tym fundamencie, jakim jest Dekalog. Przez całe swe życie święty Papież wiernie służył Bogu, Kościołowi i Polsce, domagając się, aby jej dzieje nigdy nie toczyły się – jak pisał w poemacie Myśląc Ojczyzna… – „przeciw prądowi sumień”.

Drodzy Siostry i Bracia!

W imię miłości do Ojczyzny i w duchu wielkiej za nią odpowiedzialności bardzo proszę Was wszystkich, także osoby starsze, które dobrze pamiętają czasy walki z Kościołem i jego nauczaniem, abyście w najbliższą niedzielę, 12 lipca br., jak najliczniej wzięli udział w II turze wyborów prezydenckich i zgodnie z właściwie ukształtowanym sumieniem opowiedzieli się za tym kandydatem na urząd prezydenta RP, którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci.

Niech św. Jan Paweł II Wielki, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku, będzie dla Was wszystkich natchnieniem we wspólnym zmaganiu o autentyczną wolność. Wolność bowiem „stale trzeba [na nowo] zdobywać, [gdyż] nie można jej tylko posiadać” (por. Karol Wojtyła, Myśląc Ojczyzna…).

Z serca Was, Drodzy Siostry i Bracia, błogosławię

† Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, 7 lipca 2020 roku

Czytaj więcej

Zmarła dr hab. Wanda Śmielak-Korombel, lekarka, związana z Węglówką przez domek letniskowy na os. Las

2020-06-28 00:06

23 cerwca 2020 r. odeszła dr hab. Wanda Śmielak-Korombel, wybitna kardiolog, wieloletnia ordynator oddziału Kardiologii szpitala im. G. Narutowicza w Krakowie. Msza sw. załobna odprawiona zostanie dnia 1 lipca 2020 r. o godz. 13.00, w Kaplicy na cmentarzu Salwatorskim (kraków), po której cialo Zmarłej zostaie odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku.

Na prośbę Zmarłej, zamiast kwiatów, zbierane będa datki na rzecz Hospcjum domowego Mari-Med.

Zmarłą polecamy modlitwom parafian!

Czytaj więcej

Nie będzie dziś Mszy św. w górnym kościele o godz. 9.00

2020-06-21 08:06

Ze względu na sytuację powodziową w wiosce i trudności z przemieszczaniem się, nie będzie dziś Mszy św. o godz. 9.00 w górnym kościele. Intencja: Za ++ Władysława Kijaka, żonę Genowefę, Andrzeja Walencika, żonę Wiktorię, córkę

Józefę, w której mieliśmy sie modlić na tej Mszy św., zostanie dołączona do Mszy św. o godz. 17.00, którą planujemy na cmentarzu. Jeśli jednak warunki pogodowe nie ustabilizują się do godz. 16.30, Msza św. za Zmarłych Parafian zostanie odprawiona w kościele parafialnym.

Czytaj więcej

Procesja w Niedzielę Oktawy Bożego Ciała, 14 czerwca br. - po Mszy św. o godz. 11.00

2020-06-13 21:06

Aby umożliwić większej liczbie Parafian, a szczególnie Dzieciom, uczestnictwo w procesji dookoła kościoła w ramach oktawy Bożego Ciała, odbędzie sie ona na zakończenie Mszy św. o godz. 11.00, a nie jak podaliśmy w zeszłą niedzielę o godz. 17.00. W następnych dniach, do czwartku włącznie, procesja w ramach nabożenstwa czerwcowego o godz. 18.00. Przy okazji dziekujemy wszystkim Parafianom zaangażowanym w organizację procesji. Zapraszamy kolejne osoby!

Czytaj więcej

Dyspensa od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 12 czerwca 2020 r.

2020-06-11 14:06

W odpowiedzi na kierowane zapytania, w piątek 12 czerwca br., po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało), wszystkim Parafianom oraz przebywającym na terenie parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Węglówce, ze względu na duchowe dobro wiernych (okazja do rodzinnych, sąsiedzkich, przyjacielskich spotkań osób, które w wielu wypadkach, na co dzień pracują i przebywają za granicą), na podstawie Kanonu 1245 Kodeksu Prawa Kanonicznego, UDZIELAM DYSPENSY od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoba, która skorzysta z powyższej dyspensy, powinna w najbliższym czasie wykonać dowolny uczynek miłosierdzia względem bliźniego, a przynajmniej wesprzeć modlitwą np. Koronki "Do Bożego Miłosierdzia" chorujących na Covid 19 i i opiekujących się chorymi.

            Przy tej okazji, przypominam również, ze skorzystanie z dyspensy jest przywilejem, a nie obowiązkiem.

 

ks. Sławomir Kamiński SCJ

Proboszcz Parafii

pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

w Węglówce

11 czerwca 2020 r. - Uroczystość Bożego Ciała

Czytaj więcej

Odwołanie ogólnej dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2020-05-29 11:05

Kraków, dnia 28 maja 2020 r.

Dekret o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych

1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.

2. Jednocześnie na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:

a) osoby w wieku 65 lat i więcej,

b) osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c) osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.

3. Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.

† Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Czytaj więcej

Projekt i realizacja: © 2011 by